Využijte internet a udělejte ze svého koníčku koně

Kdo chvíli stál, stojí opodál…a nebo ho to přestalo bavit…

Mou vášní je dnešní doba a možnosti, které se nám otevírají díky internetu. V dnešním článku rozebereme, jak je to s inspirací a cíleném vzděláváním se na internetu.

Ukažme si to na příkladu nějakého našeho hobby, česky koníčku.

Díky internetu můžeme jednoduše a snadno povýšit náš koníček na vyšší level. Zde máte důležité kroky, kterých se držte, nechcete-li ztrácet čas jen hledáním, ale opravdu věnování se něčemu, co Vás baví:

ZJISTĚTE, JAK JSTE DALEKO A JAK DALEKO TO CHCETE DOTÁHNOUT

7730947844_dc319b93c9_mNa příkladu běhu si ukážeme, jak správně „diagnostikovat“ sami sebe:). Zjistit, jak jsme daleko, znamená si sednout a zamyslet se.

-Nejčastěji zní diagnóza „věčný začátečník“ a to bývá dost flustrující. V praxi to vypadá tak, že chcete chodit běhat, ale donutíte se vyrazit sotva 1x za 14 dnů. Není třeba zoufat, s tím se dá pracovat.

-Druhým nejčastějším závěrem bude, že jste již trochu pokročili a v té fázi ustrnuli. Chodíte běhat pravidelně, ale nemáte žádné vyšší cíle, nezkoumáte další možnosti, protože Vám to takhle stačí. Hmmm, není to trochu škoda nezajímat se víc o věc, která Vás skutečně baví?

-Další možností je, že jste profík a bavíte se tím, co děláte. Užíváte si to si, máte spoustu nápadů na to, jak si běhání ozvláštnit, sledujete akce, které se konají a jsou spojené s během. Máte špičkové vybavení a doplňky, které Vám běh zpříjemňují, díky kterým je běhání ještě větší zábava. Gratuluju. Pokud je Váš koníček na takové úrovni, je to super. Teď je na Vás, zda máte chuť posunout ho ještě dál.

-Poslední možnost obsahuje vše, co obsahuje profil profík, ale má něco navíc. Máte chuť inspirovat ostatní. Sami pořádáte běh s přáteli, širokou veřejností, s dětmi, vymýšlíte akce, točíte videa o tom, jak začít běhat, jaké si zvolit vybavení…pokud jste v této fázi, patří Vám velký díky za to, že děláte svět lepším a usměvavějším. A co víc, otevírají se pro Vás dveře povýšit svůj koníček na zdroj příjmů ať už otevřením si obchůdku pro běžce či pořádáním různých akcí.

VYHLEDEJTE ODBORNÍKY-JAK SE POZNÁ ODBORNÍK

Ještě než začnete pátrat na internetu, stanovte si hranice hledání, jak časové, tak tématické, protože jinak se Vám lehce stane, že brouzdáním na internetu strávíte více času, než bylo třeba a Vaše hledání bude tak trochu kontraproduktivní. Připravte si papír a tužku a zapisujte si tématicky, co Vás zaujalo, příště můžete svůj fokus zaměřit na něco jiného, teď neodbočujte od tématu.

Např. Jsem věčný začátečník, hledám člověka, který inspiruje lidi a dává návod, jak začít běhat, jak se stanovují cíle, popisuje správné techniky běhu.

-vyhledávejte klíčové věty
-hledejte na youtube

Mně se nejvíc osvědčilo, najít někoho, kdo píše na dané téma nejlépe nějaký blog, kde má články, které si můžu pročíst, a k tomu ještě točí návodová videa a je mi sympatický. Pokud někoho takového najdete, super. Inspirujte se, stanovte si cíl a hurá do toho. Pokud je Vaše hobby hodně populární, najdete mraky lidí, co Vás mohou inspirovat, vy si vyberte 1-3, více nemá smysl, ztratili byste čas, který s radostí věnujte aplikování vygooglených věcí do praxe.

INSPIRUJTE SE

Inspirovat neznamená kopírovat, protože když dva dělají totéž, není to nikdy totéž a pokud se budete snažit někoho naprosto do detailu kopírovat, budete jen otrávení a zklamaní. Pokud se dozvíte, že máte začít s běháním tak, že si přivstanete o hodinu dříve a 3xtýdně vyběhnete ráno ještě než půjdete do práce, avšak chodíte do práce velmi brzy, nejste ranní typ a přesto se hecnete a skutečně to první týden zkusíte, výsledek může být flustrující a brzo to vzdáte.

Musíte si umět nově nabité informace zpracovat a uvést do praxe s ohledem na Vás a Váš život. Můžete přeci jít běhat po práci, nekopírujte přesně to, co jste se dočetli. A dost možná objevíte i lepší způsob, který bude Vám bude vyhovovat mnohem více.

STANOVTE SI CÍL A DRŽTE SE HO

6788829651_a8c6da0f8e_zTeď už víte, v jaké fázi s Vaším úžasným koníčkem jste. Stanovte si jasný dlouhodobý cíl, kam se chcete posunout a držte se ho zuby nehty. Cíl si zapiště do diářku a napište datum, kdy jste si ho stanovili(cíle si stanovujte kdykoli, nejen jako přecevzetí do nového roku)

Cíl neberte na lehkou váhu, musí splňovat níže uvedená kritéria, aby měl šanci na úspěch:

-musí dávat smysl, směřovat správným směrem (přihlásím se na 1/2 maraton)
být časobě ohraničený (příští rok)
-dosažitelný  (1/2 maraton je do roka dosažitelný, kdybyste si dali za cíl maraton, nejpíš byste to brzy vzdali)
-měřitelný  (1/2 maraton uběhnu celý v čase pod 50 minut)
-specifický (uběhnout 1/2 maraton je specifický cíl, př.nespecifického by bylo zlepšit se v běhu)
-atraktivní (cíl musí být pro Vás zajímavý, abyste se snažili ho dosáhnout)

Pokud si tedy shrneme, jak by měl tento cíl znít, bude to:
„Příští rok se přihlásím na 1/2 maraton a zaběhnu ho pod 50minut“

Pokud si stanovíte takto dlouhodobý cíl, je nutné stanovit si i podcíle, které musí s hlavním cílem souviset např: do měsíce uběhnu 3km a budu v pohodě, najdu si někoho z okolí a občas poběžím s ním, koupím si běžeckou obuv, budu si zapisovat kolik a v jakém čase jsem toho uběhla, atd.

MĚJTE RADOST

Ať je Váš koníček jakýkoli, musíte z něj mít radost, plánujte, usmívejte se, odměňujte se za každý splněný cíl. Buďte k sobě ostražití, přísní ale féroví a spravedliví. Výše uvedené body můžete aplikovat na jakékoli koníčky(rybaření, pěstování květin, vyrábění šperků, tancování, posilování, angličtinu či třeba pouštění draků).
Využijte internet k inspiraci tak, abyste díky němu ušetřili čas. Díky internetu ušetříte čas, který byste jinak strávili čtením knih, v knihovnách či zkoušením věcí, které nefungují a ten ušetřený čas věnute sobě, lidem a věcem, které Vám vykouzlí radost a úsměv na tváři.

Pokud Vás zajímají další možnosti, jak využít internet třeba k zajímavým nákupům. Přidejte se k nám také na facebooku ke skupině s názvem  Nákupy bez hranic

Krásný den!

Libuška

Libuška Štěpánková
Mou vášní je dnešní doba a možnosti, které se nám otevírají díky internetu. Možností je nekonečně mnoho. Já již například několik let nakupuju přes internet z celého světa. Za tu dobu se ze mě stal expert na bezpečné a levné nakupování přes internet. Naučím i vás, jak nakupovat z EBAYe, čínských obchodů, zemí EU, zkrátka z celého světa-snadno, levně a bezpečně. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře