Kdy platíme CLO a DPH

Nejčastější otázky na téma CLO a DPH

 

CLO a DPH2Objednáváte ze zahraničí, ale stále nevíte, jak je to s platbou DPH a CLA? Nenechte se překvapit, buďte připraveni. Není to tak složité, jak to vypadá.

Ať již objednáváte nebo se teprve na svou první objednávku ze zahraničí chystáte, základní pojmy o platbách CLA a DPH, které Vám může vyměřit celní úřad, byste znát měli. Protože ale vím, že většina z vás hledá ucelené informace v řeči normálního smrtelníka, napíšu tento článek lidštinou. Odborné názvy a odkazy na zákony nechám uvádět jiné lidi v jiných článcích:)

Chtěla bych zdůraznit, že tu popisuju postupy, kdy si vy jako jednotlivci objednáváte věci pro vlastní potřebu, ne pro další prodej.

Jak to tedy probíhá?

Pokud přichází balíček ze zahraničí převezme ho buď Česká pošta nebo nějaká kurýrní služba, kterou jste si objednali(PPL, DHL, UPS,FedEx…) Já budu mluvit hlavně o případu doručování Českou poštou, protože je nejčastější.

Česká pošta roztřídí balíčky:

1) balíčky ze zemí EU (to jsou ty, které rovnou putují k vám a neprocházejí celním řízením, nic nedoplácíte)

2) balíčky mimo EU (jsou předány poště na Praze 5, kde prochází celním řízením) a jsou rozděleny následovně(nevztahuje se na alkohol, tabákové výrobky, atd.):

 • hodnota zásilky je nižší než 22 EUR a nepodléhá proclení(balíček putuje rovnou k vám),
 • hodnota zásilky je 22EUR a vyšší(bude vám vyměřeno DPH),
 • hodnota zásilky je vyšší než 150EUR(bude vám vyměřeno CLO i DPH).

-speciální skupinu tvoří zásilky mezi soukromými osobami, které jsou osvobozeny od CLA i DPH, pokud zboží nepřesahuje hodnotu 45EUR. Do této skupiny patří např. dárky zaslané vašimi příbuznými, kteří bydlí mimo EU. V tomto jediném případě se může jednat i o alkohol, cigarety a parfémy(samozřejmě v určeném množství). Je nutné to zmínit, protože pokud vám tetička z Austrálie pošle jako dárek k narozeninám třeba velkou televizi, dárek se vám lehce prodraží právě o CLO i DPH.

Jak se vlastně to CLO a DPH počítá?

1) CLO -každé zboží má přidělenou jinou procentní sazbu (sazebník najdete zde) a počítá se rozdílně také dle společnosti, která vám zboží doručuje.

 • pokud je zboží doručováno Českou poštou, je CLO vypočítané jako procento z ceny zboží
 • pokud je zboží doručováno EMS nebo nějakou kurýrní službou, CLO je vypočítané jako procento z ceny za zboží + ceny za dopravu

2) DPH je 21% a počítá se z ceny zboží + poštovného + vyměřeného cla.

Měli jsme platit, ale neplatili, co se stalo?

Pokud vám zásilka dorazila bez vyměřeného CLA nebo DPH nebo obojího a dle ceny za zboží vám částky měly být vypočteny, nemyslete si, že se třeba změnilo posuzování. Nejspíše se jen zmýlil zaměstnanec na poště při kontrole zásilky. U dalších zásilek se nespoléhejte, že proclení proběhne stejně.

Můžu nějak obejít celní řízení?

Někdy bývá obvyklé, že prodávající uvádí jinou cenu zásilky než byla skutečná a to proto, abyste se vyhli doplatkům. Balíčky ale procházejí skenerem a pokud se osobě, která balíčky kontroluje zdá, že cena neodpovídá povaze daného zboží, můžete být vyzváni k doložení faktury nebo třeba dokladu o platbě z paypalu a doplatek vám bude vyměřen z částky, kterou jste za zboží skutečně zaplatili. Stejná situace může nastat, pokud se celnímu úřadu nebude zdát předložená faktura za zboží a může požadovat další dokumenty, třeba právě výpis z účtu, doklad o platbě, atd.

Co když vyměřené CLO a DPH nezaplatím?

Pokud z nějakého důvodu nezaplatíte, co po vás celní úřad požaduje, zboží bude ponecháno 20 dnů v dočasném skladě a poté zasláno zpět na náklady odesílatele.

Může mě v celním řízení někdo zastupovat?

To jistě ano, v tomto případě máte tyto možnosti:

 • budete čekat na oslovení Českou poštou, následně se osobně zúčastníte celního řízení a podáte celní prohlášení. V rámci celního řízení musíte vždy prokázat všechny skutečnosti, které se po vás chtějí, zejména prokázání hodnoty zboží,
 • udělíte plnou moc České poště, která za vás podá celní prohlášení, zaplatí vše potřebné, balíček vám doručí a vy zaplatíte jakoby na dobírku-tedy zaplatíte při převzetí to, co za vás pošta zaplatila + poplatek za zastupování,
 • udělíte plnou moc jiné osobě.

Zboží je zadrženo ve skladu České pošty, proč?

 • není zřejmé, zda zboží v zásilce je obchodní nebo neobchodní povahy,
 • hodnota zásilky je zřejmě vyšší než uváděná cena (podhodnocení zásilky),
 • zásilka obsahuje zboží podléhající zákazům a omezením,
 • zásilka obsahuje nadlimitní množství zboží,
 • absence zmocnění k celnímu řízení.

Pokud nastane nějaká výše uvedená situace, budete upozorněni Českou poštou.

Seznam zemí, které nepodléhají celnímu řízení

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie a Severní Irsko.

 

Pro Slovensko platí to samé, jen mají DPH ve výši 20%.

Poznatky pro tento článek jsme čerpala ze svých vlastních zkušeností a internetových stránek České pošty a Celní správy.

Pokud máte jakékoli otázky, které jsem vám tímto článkem nezodpověděla. Napiště mi na email nakupy@libuskastepankova.cz, ráda vám pomůžu.

Libuška Štěpánková
Mou vášní je dnešní doba a možnosti, které se nám otevírají díky internetu. Možností je nekonečně mnoho. Já již například několik let nakupuju přes internet z celého světa. Za tu dobu se ze mě stal expert na bezpečné a levné nakupování přes internet. Naučím i vás, jak nakupovat z EBAYe, čínských obchodů, zemí EU, zkrátka z celého světa-snadno, levně a bezpečně. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře